Logi sisse
Aktiveeri
digileht

Täna toimus Taheva vallas Mustjõe kalapäev 2015. Kalastusteemalise päeva avas Kalastuskeskuse poolt läbi viidud spinningupüügi teemaine õpituba, jagati veel juhiseid ja kalapüügivõistlus võis alata. Kala kättesaamiseks võis kasutada vaid lihtkäsi -või käsiõnge.

Alates laupäevast sulgeb Eesti Energia kõik kontorid peale Tallinnas ja Tartus asuvate esinduste, kontserni kuuluva Elektrilevi teeninduspunktid jäävad ka Jõhvi ning Pärnusse.

 

Läti piirilinnas Valkas said Põhja-Läti ajalehe Ziemeļlatvija ajakirjaniku Aldis-Māris Dubļānsi teatel sel nädalal kokku ajalooõpetajad üle Läti.

Aednik-aiakujundaja Piret Pihtjõe kinnitab, et metsamarjade kasvatamine koduaias ei ole sugugi keeruline, kui luua neile sobivad kasvutingimused.

SA Keskkonnainvesteeringute Keskus (KIK) kuulutas mais välja avatud taotlusvooru kohalikel omavalitsustele, kes saavad KIKi kaudu taotleda toetust soojusmajanduse arengukavade koostamiseks. Raha selleks eraldatakse Euroopa LiiduÜhtekuuluvusfondist.

Teetööd ja massiüritused toovad laupäeval mitmes Eesti paigas kaasa uusi liikluspiiranguid, mistõttu tuleb autojuhtudel arvestada täiendava ajakuluga.

Eesti Looduskaitse Selts valis oma sajandaks auliikmeks Leigo järvemaastike ja järvemuusika kontsertide looja Tõnu Tamme.

Eile alanud ja täna jätkuv Leigo Järvemuusika on juba kaheksateistkümnes ja võõrustab kahe päeva jooksul tunnustatud klassikalise muusika artiste meilt ja mujalt. Avakontsert oli pühendatud Raimond Valgrele, kelle loomingut esitas Järvide keelpilliorkester, mida rikastas vokaaliga Mart Sander.

Kahepäevase programmi tipphetkedeks olidki kahtlemata eileõhtused Järvide perekonna ansambli etteaste valitud muusikaga Arvo Pärdi loomingust, tunnustatud Ukraina tütarlastekoori «Šedrik» ja Soome orelikunstniku Kalevi Kiviniemi esinemine.

Neljapäeva õhtul kogunes sadakond muusikahuvilist Tõrva äärelinnas asuvasse pisikesse koduaeda, et nautida Bonzo muusikat, maitsvaid suupisteid ja mõnusat seltskonda.

Kas KIKi keskkonnaprogrammi tänavusest esimesest taotlusvoorust jagus toetust ka Valgamaaga seotud veemajandusprojektidele?

Neljapäevase Valgamaalase artiklis «Tubli noortalunik ohjab majapidamist koos õega» oli ebatäpsus väites, et parima noortaluniku konkursil sai kolmanda koha Lauri Kõressaar Tõntso Agro OÜst. Kategoorias parimad noortalunikud sai kolmanda koha Tõntso talu, Triinu ja Lauri Kõressaar.

Neljapäeval avalikustas sotsiaalministeerium kava, mille kohaselt hakkab Eestis kaheksa aasta pärast olema 35 esmatasandi tervisekeskust. Valgamaal asuksid need kindlasti Valgas ja Otepääl, Tõrva peab end veel tõestama.

Järgmisel nädalal algab Võrumaal Admiral Pitka luurevõistlus, kuhu on ennast kirja pannud 28 võistkonda, neist kaheksa välisriigist. Suurte jõududega läheb välja ka Kaitseliidu Valgamaa malev.

Pikk vastasseis Karula valla ja Lüllemäe põhikooli direktor Tiit Lepa vahel leidis märtsis ootamatu lõpu – direktor otsustas lahkuda. Uut juhti pole koolil siiani, konkurss ametikohale veel tulemusi andnud pole.

Kolmapäeva veetis viis Swedbanki töötajat Valga loomade varjupaigas. Tegemist oli vabatahtlike abilistega, kelle abil sai tehtud hulk vajalikke toimetusi.

Sel nädalavahetusel saab Pühajärvel ning Otepääl juba seitsmendat aastat teoks Baltimaade suurim triatlonivõistlus, kuhu on oodata ligi 1000 osavõtjat Eestist ning kaugemaltki. Üritus tipneb pühapäeval Ferroline 111 põhidistantsiga, mis toob Lõuna-Eestisse triatlonitipud nii üksikvõistlejate kui tiimidena.

Eile õhtupoolikul kell 17 sai alguse igal aastal Otepää lähistel Leigo talus sinna hulgaliselt klassikalise ja folkmuusika huvilisi meelitav ja järjest enam populaarsust koguv sündmus – Leigo Järvemuusika festival. Sel aastal on kahepäevane festival peaaegu tervenisti klassikalise muusika päralt.

Euroopa Komisjon kinnitas täna, 31. juulil sigade Aafrika katku tauditsoonide uued piirangud. Rangeimast piirangutsoonist jäi välja Baltimaade suurimaid seakasvatusi Ekseko farm Viiratsi vallas Viljandimaal. Samas jäi kolmandasse tsooni kogu Valga maakond.

Euroopa Komisjon kinnitas täna sigade Aafrika katku tauditsoonide uued piirangud. Valga maakond asub tervikuna rangeimas ehk kolmandas piirangutsoonis.

 

Täna, 31. juulil saabus Valgamaalt taas halb uudis. Kinnituse sai juba teine seakatkujuhtum Taheva vallast – sedapuhku Kallikülast.

 

Valgamaal Taheva vallas Kalliküla külas avastati kolme seaga majapidamisest ühelt kodusealt sigade Aafrika katk. Nakatunud oli Aili Liivale kuuluv kodusiga, selgub veterinaar- ja toiduameti (VTA) peadirektori otsusest.

 

Järgneval viiel aastal hooldab Valgamaa riigimaanteid Teede REV-2, oktoobrist algava lepingu maksumus aastas on pea 2 miljonit eurot.

Ferratum küsitles oma kliente 17 Euroopa riigis ja uuris nende suvepuhkusega seotud käitumist. Suurima osa oma kuu sissetulekust kulutavad suvepuhkusele eestlased ja lätlased, kõige vähem taanlased.

Maaeluminister Urmas Kruuse kohtus kolmapäeval Valga maavanema, veterinaarametnike ja seakasvatajatega, et koos aru pidada, mida seoses seakatkuga ette võtta. Intervjuus toonitas minister, et olukord nõuab karme meetmeid – samas saab igaüks meist anda panuse seakasvatajate olukorra parandamiseks.

Sotsiaalministeeriumi andmetel ehitatakse või uuendatakse järgneva kaheksa aasta jooksul üle Eesti 113,6 miljoni euro eest vähemalt 35 esmatasandi tervisekeskust (ETTK). Seejuures aastaks 2018 peab neist olema valmis saanud 15. Keskuste loomine peaks tõstma perearstiabi taset ja parandama esmatasandi tervishoiu kättesaadavust.

Veterinaar- ja toiduamet (VTA) soovitab tungivalt kodusigadega kokkupuutuvatel isikutel vältida metsas seenel ja marjul käimist ning jahipidamist. Välistada tuleb ka koerte ja kasside pääs lauta. Et sellised karmid nõuded on õigustatud, näitavad kaks uut kinnitust saanud katkujuhtumit: üks Tartu- ja teine Järvamaal.

Eile, 29. juunil kogunenud Viljandi maakonna loomatauditõrje komisjon teeb ettepaneku karmistada seakasvatustele kehtivaid nõudeid ja võtta kasutusele meetmed inimeste seakatkuohtliku materjaliga kokkupuute vähendamiseks metsades.

PRIA võtab 1.–17. augustini vastu taotluseid väikepõllumajandustootja toetuskavaga liitumiseks. Liituda saab vaid käesoleval aastal. Väikepõllumajandustootja toetust (VPT) võib taotleda isik, kes on eelnevalt taotlenud 7. maist 19. juunini 2015 vähemalt ühte pindala- või loomadepõhist otsetoetust.

Hiljaaegu kirjutas Valgamaalane heatahtlike inimeste päästetud Valga pääsupoegadest. Pääsupere sai uue kodu majaseinale riputatud palmikiust lillekorvis ja pereelu koos järelejäänud poegadega võis jätkuda.

 

Filter Temposõidu karikasarja seitsmenda hooaja võitis Valgamaalt Tõlliste vallast Soorust pärit Ivo Suur (Opel Thule Pro Team), kellest sai esimene rattur, kes suutnud esikohta kaitsta. Suure üleolek on olnud võimas, sest ta on võitnud viiest etapist neli.

 

Maaeluminister Urmas Kruuse on tänaseks, 30. juuliks kutsunud kokku seakasvatajate erakorralise nõupidamise, kus arutatakse täiendavaid meetmeid sigade Aafrika katku leviku tõkestamiseks.

Sel nädalal saab Valga ränduriraamatukogu pooleaastaseks. Kuidas selle tegevuse käivitumisega rahul olete?

miljonit eurot rohkem kui möödunud aastal on ettevõtted tasunud käibemaksu selle aasta esimese poolaasta jooksul, teatas maksu- ja tolliamet. Eelmise aasta lõpus jõustunud tehinguinfo esitamise aastaseks mõjuks hindab maksu- ja tolliamet esialgselt prognoositud 30 miljoni euro asemel vähemalt 70 miljonit eurot.

Traditsioonilisest Iigaste jooksust osavõtjate arvu mõjutas tänavu samal päeval toimunud Sangaste Rukkihundi jooks.

Kui Otepää vallavalitsuse koosseis viielt liikmelt kolmele kahanes, leidsid valitsusaparaadist kõrvale jäetud, et otsus on ebaseaduslik, mistõttu puudub Otepääl õiguspärane valitsus. Maavanem midagi kahtlast ei tuvastanud.

Politsei sai 28. juulil teate, et Valgamaal Taheva vallas Koiva külas on viimastel kuudel suvilakatuselt varastatud kaks päikesepaneeli. Nendest üks leiti lõhutuna lähipiirkonnast.

Ülehomme stardib järjekordne maasturite kestussõit Klaperjaht. Üheksa aastat Valgamaal aset leidnud off-road-võistlus on aga seekord Tartumaale kolinud.

Täna kohtus maaeluminister Urmas Kruuse Valga maavanema, veterinaarkeskuste juhtide ja seakasvatajatega, et arutleda keerulist olukorda, mille on tekitanud sigade Aafrika katku leiud maakonnas.

Lootus, et seakatku juhtumid kolmes farmis jäävad ainsateks, kadus kiiresti. Seetõttu kerkivad seakasvatajate pea kohale üha süngemad pilved.

 

Juba nädala pärast leiab Tõrvas aset Eesti suurim tule, vee ja muusika vabaõhuvaatemäng Tõrva Loits.

 

Täna, 29. juulil kella 00.15 ajal sai politsei teate, et Valgamaal Helme vallas ühe maja juures lasevad noored autost vali muusikat, ühtlasi pidavat lärmama sekka seltskond ise. Politsei käis kohapeal ning vestles noorukitega. Seltskond otsustas laiali minna ja peo lõpetada.

Otepää perekeskuse hinnangul napib talvepealinnas väikeste lastega peredele mõeldud teenuseid. Sestap on härjal sarvist haaratud ja tööd olukorra parandamiseks käivad mitmel rindel.

Maaeluminister Urmas Kruuse külastab täna, 29. juulil Viljandi- ja Valgamaad, kus kohtub maavanemate, kohalike veterinaarkeskuste juhtide ning seakasvatajatega. Kõne all on sigade Aafrika katku leiud kahes maakonnas.

Juulis on If Kindlustuse kliendid üle Eesti teatanud piksekahjudest 43 korral, enamjaolt on voolukõikumised kahju tekitanud kodusele elektroonikale.

Kuigi sigade Aafrika katku (SAK) ohu tõttu keelataks täielikult sigade pidamine välitingimustes, mis on üks maheloomakasvatuse nõuetest, jääb seakasvatajatele uue reeglistiku järgimisel mahetunnistus siiski alles.

Häirekeskus sai 27. juulil kella 20.36 ajal teate, et Valgamaal Puka vallas Aakre külas põletatakse lõkkes keskkonda saastavalt rämpsu ja kaablit.

Neljapäeval on sajuhooge üle Eesti, suureneb äikeseoht. Puhub võrdlemisi tugev lõuna- ja edelatuul. Sooja on 15..19 kraadi.

Politsei palub kaasabi selgitada välja mõni päev tagasi hooldekodust lahkunud ja kadunuks jäänud mehe asukohta.

Sigade Aafrika katk on jõudnud nüüd ka neljandasse kodusigade farmi. Seoses sellega on nii mõnigi suurtootmine suures ohus – üks selliseks on seakasvatusega tegeleva Avo Tamme suurfarm.

IIZI Kindlustusmaakler AS Valga esindus on alates augustist avatud uuel aadressil Raja 5 – Selveri kaubanduskeskuses. Lisaks liikluskindlustusele ja reisikindlustusele alustatakse nüüd aktiivselt ka kaskokindlustuse pakkumiste vahendamist. IIZI vahendusel saab võrrelda eri kindlustusseltside pakkumisi ning leida endale sobivaima pakkumise.

Küsitluses on osalenud  inimest