Logi sisse
Aktiveeri
digileht

Killuke kevadet Valgast Kase tänavast, kus päikesepoolses aias on mitmendat päeva õitsemas lumikellukesed. Lumest paljastunud maapind, soojendav päike ja rasvatihaste laul loovad kevadise meeleolu.

Seoses võimaliku jääkatte tekkimisega Peipsi järvistule ning nõrgal jääl viibimisega kaasnevast ohust inimeludele, on alates 29. novembrist keelatud Peipsi-, Pihkva- ja Lämmijärve jääle ja jäätunud osadele minek jalgsi ja transpordivahendiga.

Riigikogu aseesimehe Jüri Ratase sõnul tuleb Eesti riigil aktiivsemalt panustada liiklusohutusse, paigaldades suuremate maanteede äärde piirdeaedu.

Korrakaitsjad tabasid laupäeval Eesti eri paigus roolist 29 alkoholi tarvitanud juhti.

Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja tellimusel valminud TNS EMORi uuringu põhjal sööb 91% lastest heameelega puuvilju ja marju, samas köögivilju sööb heameelega 71% lastest.

Üle-Eestilise konkursi “Hea Eeskuju” tiitli pälvis sel aastal Võru Kreutzwaldi Gümnaasiumis õppiv neiu Liivika Koobakene. Head Eeskuju tunnustas Riigikogu esimees härra Eiki Nestor 1300-eurose stipendiumiga kolmapäeval Nordea kontserdimajas toimunud noortekonverentsil „Lahe Koolipäev 2014“.

Täna valivad lõunanaabrid lätlased uut parlamenti, keskpäevaks oli hääle andnud 358 300 inimest ehk 23 protsenti valijaist.

Täna, 28. juulil tabas välk kaske, mis purunes mitmeks tükiks.

Keskkonnaameti eestvedamisel said kõik Eesti rahvuspargid uued logod, mis põhinevad siiani kasutusel olnud logode sümbolitel. Sellega sai teoks idee märgistada rahvusparke kui terviklikku võrgustikku.


 

Kirjamees ja reklaamiagentuuri omanik Sass Henno tahab elukaaslase Helen Piirsaluga ehitada Sangaste valda maja, kus pealinnaelust puhata ja vanaduses elada.

Seriaali «Kättemaksukontor» tegijad hakkasid uut näitlejat otsima juba kevadel, jõudes Tõrvast pärit Adeele Sepani.
 

Täiskuu on alati inimesi paelunud ning kuigi selle mõjudest on palju räägitud, siis senimaani on vastuseta küsimus, kas täiskuu ka inimesi kuidagi mõjutab.

Keskkonnaamet korraldab novembris igas Eesti maakonnas veeteemalise viktoriini «Puhas vesi hoiab elu!», mille eesmärk on ergutada õpilaste huvi vee vastu.

Maavalla koda kutsub üles esitama ettepanekuid hiie sõbra aunime andmiseks, et tunnustada hiite ja teiste ajalooliste looduslike pühapaikade häid hoidjaid.

Suvised kontrollkäigud on näidanud, et paljud puhkajad ja kalastajad ei pea keskkonnakaitse nõuetest kinni: jätkuvalt kiputakse sõitma, telkima ja lõket tegema selleks mitte ette nähtud kohtades.

Hoiualade kaitse korraldamiseks on keskkonnaameti tellimusel ja Euroopa regionaalarengu fondi toel valmimas kaitsekorralduskavad.

Eesti teadusagentuur ja Eesti teaduste akadeemia kuulutaSId välja konkursi «Eesti teaduse populariseerimise auhind 2013».

Maarahva kongressi korraldustoimkond otsustas 14. septembril toimuval maarahva 6. kongressil taas kord tänumedalitega tunnustada maaelu eestvedajaid.

Naiskodukaitse (NKK) Valga ringkonna Otepää jaoskonna liikme Ene Prantsu eestvõtmisel toimub 9.-11. augustini 2013 järjekordne üleriigliline Naiskodukaitse rattaretk. Seekord leiab see aset Valgamaal Otepää ümbruses.

Täna Valgas toimuval koertenäitusel saab loomasõber näha eri tõugu koeri, kes koos peremeestega keskstaadionil oma oskusi näitavad.

Talgupäeval, 4. mail korraldati Pühajärve rannas ja pargis selle päeva ühed suurimad korrastustalgud. Kohale tuli hinnanguliselt 100 talgulist, andis teada Otepää Üritused MTÜ esindaja Siim Kalda.

Eelmisel aastal algatasid kohvik-restoran l.u.m.i eesotsas Veikko Tääriga ning Otepää vallavalitsus eesotsas toonase vallavanema Andres Visnapuuga heategevuskampaania. Selle käigus koguti raha laste mänguväljaku ehitamiseks Otepää kultuurikeskuse parki.

Suvekool lõpetati täna päeval, kus toimusid noorsootöötajate poolt läbiviidavad teatevõistlused ja suvekooli rändkarika üleandmine end suvekoolis kõige aktiivsemalt üles näidanud meeskonnale. Samuti valiti loosiga järgmise aasta suvekooli korraldav vald või linn.

Haridus- ja teadusministeerium eraldas hasartmängumaksu nõukogu otsuse alusel selleks aastaks laagritegevuse arendamiseks 827 874 eurot, mis võimaldab laagrites soodsamalt osaleda 27 572 noorel, sealhulgas 2194 vähemate võimalustega noorel.

Valgamaalase poole pöördunud linlane sõidab tihti üle Valga kesklinnas olevast raudteeülesõidust. Liialt sagedasti on tema sõnul ülesõit kinni põhjendamatult kaua.
 

Jõuludest räägitakse eelkõige kui ajast, mil ollakse koos lähedaste ja väga kallite inimestega. Siiski on meie seas ka neid, kes mingil põhjusel tunnevad end üksildasena ka aasta kõige kaunimal ajal.

November ja detsember on luikede rändeaeg. Eesti on Euroopas luikedele oluline talvitusala, kus madalaveelistele avatud rannikualadele võib talveks koonduda üle 10 000 linnu, peamiselt kühmnokk-luiged.

Täna, 17. novembril algusega kl 11 korraldati Tartu Lõunakeskuses esimene Eesti madratsidoomino.

Hummuli põhikooli õpetaja Endla Miske korraldas huvilistele sügisese bussireisi Pariisi. Seltskonnas olid eelkõige haridustöötajad, kaasatud oli aga teistegi erialade esindajaid.

Mitmel pool Valgamaal on selle nädala hommikupoolikutel valitsenud paks udu, sealhulgas Valga linnas.

August sai nime Rooma keisri Augustuse järgi, kelle surmakuu see oli. Päike on 23. augustini Lõvi tähtkujus,  mille juhtplaneet on teatavasti Päike. 23. augustil liigub Päike Neitsi märki. Algab viimane suvekuu.

Juuli sai nime Rooma keisri Julius Caesari järgi, kes lõi ka niinimetatud Juliuse kalendri. See kehtis Eestis aastani 1918 ja on vene õige­usu kirikutes kasutusel osaliselt veel praegugi. 22. juulini on Päike Vähis, väga emotsionaalses ja naiselikus märgis, mida juhib Kuu.   4. juulil liigub sinna ka Veenus.

Kolmapäeva õhtul võis Helme vallas märgata rohu sees hulgaliselt maipõrnikaid, kellest paljud üritasid lendu tõusta. Tugevamatel see ka õnnestus, misjärel nad inimeste pea kohal põristades tiirutasid.

Juba eile pärastlõunal võis Valgas Pedeli jõe ääres märgata esimesi päevitajaid. Eesti Meteroloogia ja Hüdroloogia Instituudi andmetel jääb praegu UV-indeks väärtuste viie ja kuue vahele, mis on alla ohtlikku kiirgustaseme piiri.

Maikuu sai nime roomlaste jumalanna Maia järgi. 21. maini on Päike Sõnnis, selle juhtplaneet armastust soosiv Veenus. Tänavu liiguvad seal veel Marss (alates 11. maist), Veenus ja Merkuur (alates 16. maist). Sellist planeetide kogunemist ühte päikesemärki on nimetatud ka planeetide paraadiks, astroloogide arvates annab see nüüd sündinutele tavatud võimed, teistele õnne, edu ja tervist.

Valgamaa majutusettevõtted suutsid mullu regioonis ööbinud siseturistide arvu tõsta 3700 inimese võrra ehk 5,9 protsenti. Statistikaameti andmetel oli mullune näitaja 66 607 ning 2009. aastal 62 908.
 

Ka aprill sai nime vanadelt roomlastelt, aga selle tähendus on vaieldav. 20. aprillini on Päike Jääras, selle juhtplaneet aktiivne ja sõjakas Marss. Jääras liiguvad sellel ajal ka Merkuur ja Jupiter, kuu lõpu poole veel ka Veenus. 20. aprillil jõuab Päike Sõnni märki, algab rahulikum aeg.

Märts on vanade roomlaste kalendris esimene kuu, sest nende aasta algas kevadisel pööripäeval. Nime sai kuu nende sõjajumala Marsi järgi.

Valgamaalase lugeja saatis toimetusele pildid kakulisest. Pildid on autori sõnul tehtud Valgas Puiestee 2 hoovis ning autor ütles kommentaariks: «Haruldane külaline linnas.»

Laupäeval, 12. veebruaril kerkis Tõlliste valda Laatresse taas lumelinn. Ürituse peakorraldaja, Tõlliste noortevolikogu juhi Raiko Alliku sõnul toimus taoline ettevõtmine teist aastat. Kohal oli tema kinnitusel 50 inimest, mida oli vähem kui esimesel korral. «Ega külma ilma vastu me ei saa,» nentis Allik.

Valgamaalane kutsus hiljuti oma lugejaid üles esitama meie internetikeskkonnas küsimusi Valgamaalt Riigikokku pürgijatele. Küsimusi sai esitada 30. jaanuarini.

Toimetuse hinnagul asjalikumad küsimused avaldame koos kandidaatide vastustega. Paraku ei õnnestunud eelnevast kokkuleppest hoolimata saada vastuseid Reet Krondelilt ja Jüri Konradilt.

1. Kas eelmisel korral (Riigikogus olles ja ministrina) jäi Teil Tallinnas midagi tegemata?

1. Kuidas lahendaksite Teie Valgamaa valdade liitmise, kas pooldate omavalitsuste ühinemist?

1. Miks Te tõstsite maamaksu eelmisel masuaastal kolmandiku võrra – enda palka vähendamata?

1. Miks asusite tööle Valgamaa haridusametnikuna ja juba kandideerite Riigikokku? Kas Teie eesmärk on ikka Valgamaa haridust edendada või on see amet vaid hüppelaud karjääridedelil?

1. Kas Te seisate selle eest, et ka madalapalgalised hakkavad saama oma töötatud aasta eest ühe pensioniaasta?

1. Mida teete lähiajal selleks, et töötavatel inimestel oleks võimalik olla haiguslehel ja seejuures maksta arveid ja toita peret?

Kuna enamik küsimusi ei puuduta minu tegevusvaldkonda, milleks on muusika, pärimuskultuur ja kultuur üldisemalt, siis antud küsimustele vastamise juures kasutasin meie Eestimaa Roheliste meeskonna abi, konsulteerides inimestega, kes neis valdkondades teavad kaasa rääkida.

1. Kas Te olete peibutuspart või on Teil tõsine huvi uuesti tööd Riigikogus proovida?

1. Miks kandideerite Riigikokku?

Küsitluses on osalenud  inimest