Importliha võiks teha ruumi kodumaisele sealihale

Liisi Ploom
, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Värske liha..
Värske liha.. Foto: Rakvere Lihakombinaat.

Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoda korraldas 5. septembril Eesti suurimates toidukauplustes vaatluse, mille tulemusel selgus, et vaatamata Eesti sealihatootjate keerulisele olukorrale müüvad mitmed juhtivad kaupluseketid kampaania raames välismaist sealiha.

„Külastasime nelja suuremat kaupluseketti ning pidime kahjuks tõdema, et vaatamata Eesti sealiha turustusraskustele, on kolm kaubandusketti neljast otsustanud kampaania raames müüa imporditud sealiha. Arvestades Eesti sealihatootjate olukorda on see äärmisel kahetsusväärne,“ selgitas põllumajandus-kaubanduskoja juhataja Roomet Sõrmus.

6. augustil teatas maaeluminister Urmas Kruuse, et ta võttis jaekaubandusettevõtete ja toidutöötlejatega toimunud kohtumiselt kaasa teadmise kaubanduse ja töötlejate valmisolekust arvestada sealihasektori raske olukorraga.

„Eesti võime varustada oma tarbijaid kodumaise värske sealihaga on tõsise löögi all. Paljud seakasvatajad on piirangute ja majanduslike raskuste tõttu peatanud karja taastootmise ning on seakasvatust lõpetamas. Oleme olukorras, kus iga toiduainete tarneahela osaline peaks tõsiselt pingutama, et Eesti sealihatootjate elujõud ei raugeks. Eestimaist sealiha peaksid eelistama nii toidutööstused kui jaekauplused. Võiksime jõuda olukorrani, et rahvusvärve kandva toote valmistamisel on kasutatud ka valdavalt Eesti päritolu liha. Tarbijate ostuvalikud sõltuvad otseselt kaubanduse sortimendist ja müügistrateegiast,“ rõhutas Sõrmus.

Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja hinnangul peaks riik täiendavalt panustama ka tarbijate teavitusse, et tarbija saaks teha teadliku valiku.

Seoses sigade Aafrika katku levikuga Eestis ja nn kolmanda tsooni kehtestamisega on suur osa seakasvatajaid sattunud olukorda, kus neil ei ole võimalik oma sigu realiseerida või makstakse sigade kokkuostul äärmiselt madalat hinda.

Maaeluminister kohtus sealihaturu olukorra arutamiseks 6. augustil Eesti jaekaubandusettevõtete ja toidutöötlejate esindajatega. Kohtumisel osalesid Eesti Kaupmeeste Liidu, Eesti Toiduainetööstuste Liidu, AS Selveri, Prisma Peremarket AS-i ja Rimi Eesti Food AS-i esindajad.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles