Lihaeksport saab tõsise hoobi

Jaan Rapp
, tegevtoimetaja
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Atria Eesti ASi juhatuse esimees Olle Hormi muutus ettevõtte Eesti haru tegevust olulisel määral esialgu ei puuduta.
Atria Eesti ASi juhatuse esimees Olle Hormi muutus ettevõtte Eesti haru tegevust olulisel määral esialgu ei puuduta. Foto: Eleri Lõhmus/Valgamaalane

Lihatootja ja seakasvataja Atria Eesti Valgamaal asuvad farmid seakatku leviku tõttu piirkonnas otseses ohus ei ole, küll aga toob see kaasa löögi ettevõtte ekspordile.

«Meie lähimad farmid asuvad nendest taludest, kus seakatku avastati, 40 kilomeetri kaugusel, nii et otsest ohtu meie farmidele praegu ei ole ning need esialgu katkupiirkonda ei jää,» ütles Atria Eesti juhatuse esimees Olle Horm eile BNSile.

Ükski Atria kontserni kuuluv ettevõte ei ole ka nendest farmidest pärit liha kasutanud. «Kontrollisime selle üle ning tuvastasime, et sealt pärit sigu me kasutanud ei ole,» rääkis Horm.

Küll aga tähendab see tema sõnul, et igasugune sealiha ja sealihatoodete eksport kolmandatesse riikidesse on lõppenud. «Oleme nüüd esimese järgu katkupiirkond ning tooteid väljapoole eksportida ei saa.»

Olukord Hormi sõnul hirmutav. «Mida me praegu teha saame – jätkuvalt hoida toimimas kõrgeid bioohutusmeetmeid ning neid veelgi tõhustada,» ütles ta.

Juba aprilli keskel kinnitas Horm Valgamaalaselel, et seakasvatajate lähitulevik ontume. "Hind on madal, külmhooned liha täis, seakatk levib ning ekspordipiirangud kehtivad endiselt. Heategevusega keegi seakasvatuses tegeleda ei suuda, mis tähendab, et ees ootab kas valuline turukorrektsioon või poliitiline sekkumine. Positiivset muutust ette näha ei ole."

Samuti rääkis Horm toona, et ettevõtte Valgas asuv tapamaja töötab juba mõnda aega suurema koormusega kui eelmise aasta vastaval perioodil. "Mõnigi seakasvataja ei näe tegevusel senisel kujul enam mõtet ja leiab, et targem on loomade arvu vähendada või sigade kasvatamine sootuks lõpetada."

Horm rõhutas Valgamaalasele siis, et ettevõte kasvatab oma sead ise. «See on meie tugevus – ja hetkel ka kahjuks nõrkus.»

Viljandimaal Viljandi vallas Ridaküla külas asuvast seafarmist ning samas maakonnas Kolga-Jaani vallas kuuluvast seafarmist on leitud sigade Aafrika katku, hävitamisele läheb üle 500 sea; samuti on seakatk diagnoositud ühes Valgamaa farmis.

Inimestele sigade Aafrika katk ohtu ei kujuta, kuid võib põhjustada ulatuslikku majanduslikku kahju seakasvatussektorile. Iga loomapidaja peab järgima ettenähtud bioohutuse meetmeid, et oma loomi taudi eest kaitsta.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles