Metssigade küttimist ei tohi suurendada

Piret Karu
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Metssiga põrsastega. Foto on illustreeriv.
Metssiga põrsastega. Foto on illustreeriv. Foto: Ove Maidla / Postimees / Scanpix

Seoses sigade Aafrika katku diagnoosimisega Eestis kogunes täna, 11. septembril veterinaar- ja toiduametis riiklik tauditõrje komisjon, kus arutati taudi tõkestamise võimalusi metssigade seas. Komisjon jõudis üksmeelele, et metssigade küttimist praeguses olukorras suurendada ei tohi.

Arutuse all olid taudi tõkestamise võimalused metssigade populatsioonis, sealhulgas nende arvukuse piiramise, lisasöötmise ja kütitud loomade realiseerimisega seotud riskid.

Koosolekul andis Ago Pärtel komisjoni liikmetele ülevaate taudi leviku hetkeolukorrast. «Tänase seisuga on saanud kinnituse ka teine sigade Aafrika katku juhtum Viljandimaal Tarvastu vallas. Arvestades taudi olemasolu meie metssigade populatsioonis ja selle senist kiiret levikut naaberriikides, oleme valmis uute juhtumite avastamiseks,»  ütles Pärtel.

Põhiküsimus on tema sõnul, kas ja kuidas on võimalik tõkestada taudi levikut metssigade hulgas ning vältida selle jõudmist kodusigadeni. 

Komisjoni kuuluvad veterinaar- ja toiduameti ning veterinaar- ja toidulaboratooriumi esindajad, Valgamaa veterinaarkeskuse juhataja, politsei- ja piirvalveameti ja päästeameti esindajad. Kuna taud diagnoositi metsseal, kaasati komisjoni ka keskkonnaministeeriumi, keskkonnaameti ja jahimeeste esindajad. Komisjoni tööd juhib VTA peadirektor Ago Pärtel.

Inimestele sigade katk ohtu ei kujuta, kuid võib põhjustada ulatuslikku majanduslikku kahju seakasvatussektorile. Iga loomapidaja peab järgima ettenähtud bioohutusmeetmeid, et oma loomi taudi eest kaitsta.

Sigade Aafrika katku puudutav teave on koondatud veebilehele www.seakatk.ee ning küsimusi ja infot taudikahtlusega loomadest saab jätta VTA vihjetelefonile 605 4750.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles