Eesti koondis maailma tippvõistluseks valmis

Piret Karu
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Eesti koondisesse kuuluvad Andres Olesk (vasakult), Sulev Tooming, Taavi Ehrpais ja Jarro Mihkelson.
Eesti koondisesse kuuluvad Andres Olesk (vasakult), Sulev Tooming, Taavi Ehrpais ja Jarro Mihkelson. Foto: Eesti metsaselts

Šveitsis Brienzis leiavad 10.–13. septembrini taas kord aset raiespordi maailmameistrivõistlused. Eestit esindab seal neli meest: profiklassi võistlejad Andres Olesk, Taavi Ehrpais ja Sulev Tooming ning juunior Jarro Mihkelson. Kõik võistlejad on pälvinud tiitleid nii kodumaistelt kui rahvusvahelistelt raiespordivõistlustelt, andis teada Eesti Metsaselts.

Andres Olesk on kogenud raiemees. Igapäevaselt on ta tegev Valgamaal Hummulis, kus juhib ettevõtet Valga Puu. Raiespordiga alustas ta juba Luua metsanduskooli päevil, aastate jooksul on ta kogunud kaheksa Eesti meistritiitlit, 2010. aastal pärjati ta maailmameistriks, 2013. aastal tuli Olesk raiespordis Euroopa meistriks. Eesmärgid on kõrged ka eelolevateks maailmameistrivõistlusteks.

«Siht, mida omavahel meeskonnas olema arutanud, on koht esikolmikus,» rääkis Olesk. «Kui sealjuures tuleb ka individuaalselt hea tulemus, on väga hea. Aga läheme Šveitsi meeskonnavõistlust tegema.»

Koondise koosseis on tugev, selle koondisega võib välja minna küll. Viimane kodumaine võistluski näitas, et koondise liikmed olid eesotsas,« rääkis Olesk.

Tiitlitega raiemees on ka Taavi Ehrpais, kes igapäevaselt juhib metsandusettevõtet ja Vardi Erametsaseltsi Raplamaal. Raiespordiga alustas temagi Luua metsanduskoolis õppides. Aastate jooksul on Taavi kogunud viis Eesti meistritiitlit ja meeskondliku maailmameistritiitli (aastal 2006, kui maailmameistrivõistlused toimusid Eestis).

»Põhimõtteliselt on vorm valmis, kuid väikest lihvi teeme veel koondisega vahetult enne võistlusi Luua laagris ehk Luua metsanduskoolis,« rääkis Ehrpais.

Suurimaid konkurente ennustab mees lähinaabrite hulgast. »Eks ikka Soome ja Venemaa. Tugevad tiimid on ka Austria, Saksamaa, Holland, Prantsusmaa, Austria, võib-olla ka Valgevene. Meie koondise osas tundub, et ainuõige koosseis. Võistlustel oleme ju ikka eesotsas. Šveitsis individuaalselt midagi väga suurt ei looda, kuid kui suudaksime meeskondlikult midagi teha, oleks väga hea.«

Pea veerandsaja aastase staažiga metsamees Sulev Tooming jõudis raiespordini sajandivahetusel. Sellest ajast on kogutud hulgaliselt kõrgeid kohti nii Eesti võistlustel kui naabrite juures. Ida-Virumaal Avinurme kandis elaval ja RMKs töötaval mehel on olemas ka maailmameistrivõistluste kogemus.

Tooming on veendunud, et reaalse metsatöö kogemuseta raiespordis hakkama ei saa, kuigi olud on erinevad – metsas tööd tehes pole konkurentsi ja võistluspinget. Kuid juba maast-madalast omandatud spordipisik sunnib ennast ka võistlustel proovile panema.

»Tahaks teha oma parima tulemuse ja hooaja tulemuse ületada. Põhiline on meeskonda mitte alt vedada. Individuaalne koht võiks olla seal esiviieteistkümne seas, siis oleks väga hästi,« loodab Sulev.

Eesti juuniorsportlasi esindab Šveitsis Läänemaalt pärit ja praegu Luua metsanduskoolis õppiv 19aastane Jarro Mihkelson.

Hoolimata mehe noorusest on temalgi ette näidata väärikad tiitlid – 2013. aastal tuli Mihkelson Austrias Euroopa juuniorite raiemeistrivõistlustel kolmandale kohale, käesoleva aasta mais saavutas ta Euroopa noorte meistrivõistlustel raiespordis individuaalarvestuses teise koha. Lisaks on ta mitmetel raievõistlustel tulnud Eesti parimaks juuniorsportlaseks.

Eelolevatel võistlustel on Mihkelsonil lootus jõuda juunioride esikolmikusse, kuid nagu ta ise ütles, siis »eks aeg näitab«. »Tunne on hea, et saab osaleda suurvõistlustel, need ikka erinevad juunioride võistlustest. Palju erinevusi neil tegelikult pole, kuid tase on kindlasti erinev."

Eesti meeskond oli maailmameister 2006. aastal, kui raiespordi maailmameistrivõistlused toimusid Otepääl, 2008. aastal pälviti 15. koht, 2010. aastal tuldi 3. kohale ja Andres Olesk tuli individuaalarvestuses maailmameistriks. 2012. aastal jõudis Eesti meeskond 8. kohale.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles